HAKKIMIZDA
 

                                                                                                                              
Kurucumuz
                  
          Sedat DURLU - Ağaç ݝşleri Endüstri Mühendisi

     1971 yılında Ankara'da doğmuştur. Lise eğitimini Ankara Ulus Endüstri Meslek Lisesi - Ağaç ݝşleri Bölümünde tamamlamıştır.      

     Üniversite (Lisans) eğitimini ise Hacettepe Üniversitesi - Ağaç Ýşleri Endüstri Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır.  

     1993 yılında henüz 22 gibi çok genç bir yaşta Ekol Dizayn ve Orman Ürünleri San.Tic.LTD.ޞTݝ.'ni kurmuştur ve 300'ün üzerinde esere imza atmıştır (bkz.Referanslarımız).

                              

BASINDAN:         

ZEMÝN DERGݝSݝ: CAMݝ DONANIMLARI SAYISI: TARݝH: 03/08/2009

http://www.camidonanimlari.com/haber.php?ID=35

SELÇUKLU'DAN GÜNÜMÜZE AHޞAP SANATI

Sedat Durlu: Biz Anadolu Selçuklu ahşap sanatını esas alarak ve teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanıp aynı zamanda el işçiliğinden de kesinlikle vazgeçmeden, hem sanat icra etmeye çalışıyoruz hem de mümkün olduğunca çok cami projesine imza atmaya çalışmaktayız.€

Firmanın kurucusu Ağaç ݝşleri Endüstri Mühendisi Sedat Durlu henüz 22 yaşında iken, ilgi duyduğu Selçuklu ahşap sanatını€ geliştirmek ve bu alanda ihtisaslaşmak amacıyla Ekol Dizayn ve Orman Ürünleri San. Tic. Ltd. ޞti.'ni kurmuştur. Kendisi Mimar Sinan hayranı olup, camilerin iç dekorasyonuna ve mimarisine özel ilgi duymaktadır ve sanatını ağırlıklı olarak bu alanda icra etmektedir. Zemin Dergisi'nin sorularını yanıtlayan Sedat Durlu€'nun amacı Selçuklu ahşap sanatını tüm dünyaya tanıtmaktır.

Firmanızı tanıyabilir miyiz? Camilerle çalışma fikri nasıl doğdu?

Firmamız 1993 yılında kurulmuştur. Camiler kültürümüzde, geçmişimizde ve yine günümüzde de çok önemli bir yere sahiptir ve her cami başlı başına bir sanat eseridir.

Firmamızın kurulduğu günden bu yana durmadan çok çalışarak çeşitli yatırımlar yaptık. Kazandıklarımızla devamlı olarak bu alanda imalat sürecimizi hızlandıracak, daha kaliteli ve dayanıklı kılacak tam otomatik ve yüksek otomasyonlu makineler satın aldık. Kerestenin dilimlenmesinden, masif panel haline getirilmesi ve zımparalanmasına, ardından işlenmesine kadar ve hatta ambalajlanması da dahil olmak üzere her süreçte teknolojinin nimetlerinden faydalanmaktayız. Bu alanda kullanılan tüm teknik donanım fabrikamızda mevcuttur. Bu sayede normal bir imalathane yılda bir cami projesini bile yerine getiremezken, biz yılda 25 ile 30 arasında cami projesini tamamlamaktayız. Masif ahşap cami dekorasyonu alanına büyük yatırım yapmış, bu alanda fabrikalaşmış ve en yüksek imalat yapabilme kapasitesine ülkemizde ve hatta dünyada sahip olan tek firmayız.

Çalışmalarınız nelerdir?

Çalışmalarımız; her ölçü ve detayda masif ahşap cami minberi, vaiz kürsüsü, mihrap, kündekari cami kapıları, müezzin mahveli, mahvel korkuluğu, dekoratif özel desen işlemeli lambri kaplamaları, özel desenli pencere kenar kaplamaları, özel desen işlemeli cami tavan göbekleri ve bunlar gibi tüm ahşap cami dekorasyonuna ilişkin imalatlardır. Bu imalatlara klasik tarzda ağır masif ahşap dekorasyon da dahildir. Tüm imalatlarımızın detaylarıyla birlikte projelendirilmesi tamamen bana aittir. Cami dekorasyonunda kullanılan büyük ebatlı masif ahşap imalatların projelendirilmesi çok önemli bir konudur. Bu alanda günümüzde gerçek anlamda bilgi sahibi olan insan sayısı çok azdır.

Camilerde ahşap işleri yaparken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikli olarak çok fazla insan tarafından kullanılacağı dikkate alınarak imalatlar yapılmalıdır. Özellikle masif ahşap imalatlarda, ahşabın kuruluğuna, kullanılan ağaç türünün sertliğine dikkat edilmelidir.

Firmamız yurtdışından yüklü miktarlarda kereste getirmekte ve bunu kurutmaktadır. Bir yıl sonra ise işlemektedir. Biz öncelikli olarak imalatlarımızda sert bir ağaç türü olan kayın ağacını kullanmaktayız. Sert ağaç türleri ibadethane gibi çok kullanılan yerler için uygundur, çünkü daha dayanıklıdırlar. Kuru ve doğru tekniklerle imalat sürecimizi gerçekleştirmemiz nedeniyle de dönme, sarkma ve çatlamaya uğramamaktadırlar.

ݝyi bir ahşap işçilikte olması gereken özellikler nelerdir?

ݝyi bir ahşap işçilikte sert ağaç tercih edilmelidir; kereste yeterli kurulukta olmalıdır. ݝmalat yapılırken ahşabın doğal malzeme olması sebebiyle dönme ve çatlamaya uğrayabileceği düşünülerek, buna göre doğru tekniklerle imalat süreci tamamlanmalıdır. Örneğin; kurt ağzı birleşme ve lamine tekniği ile istenilen büyüklüklerde ahşap elde etmekteyiz.

Kullanılan tutkal gibi malzemelerin ise baştan denenmiş olması ve çok kaliteli olması gerekmektedir. ݝmalat süreci sabır ve dikkat gerektiren bir konudur, her aşamada ahşabın çalışma oranına göre hareket edilmelidir.

Her imalat, en ince ayrıntısına kadar projelendirilmelidir. Ahşaptan yapılan imalatların yıllar hatta ve hatta yüzyıllar boyu dayanıklı olabilmesi için, ahşabın zamanla dönmesine, çatlamasına imkan vermeyecek şekilde teknik detaylandırma yapılmalıdır. Ardından imalat süreci buna uygun tamamlanmalıdır ve çok kaliteli üst yüzey işlemleri yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, sanat detaylarda gizlidir.

Kullanılan ahşabı sağlıklı tutabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Doğru tekniklerle imal edilen ahşap malzemeyi, sağlıklı tutabilmek için, en önemlisi tamamlanmış imalatın zımparalanması, boyası, cilası ve ardından doğru montajıdır. İşi gösteren de budur zaten... Dış cephede kullanılan ahşap malzemelerine ise özel dış cephe boya, vernik ve cila malzemelerinin, özel detaylarla birlikte uygulanması gerekmektedir. Bunlar yapılırsa imalatlarda hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Biz imalatın projelendirilmesi de dahil olmak üzere her aşamasını, boya, cila ve montajını tamamen kendimiz dışarıya bağımlı olmadan gerçekleştirmekteyiz. Buna uygun fabrikamız, her türlü teknik ve maddi imkanlarımız vardır.

Kurtlanma, eskime, yıpranma ya da çürümelere karşı neler yapmak gerekiyor?

Ahşap emprenye edilerek kullanılmalıdır. Ağaç türü, kuruluk oranı, ağacın işleniş şekli, malzemenin boya ve cilası da çok önemlidir. ݝmalatçının en başta kuru, sert ve fırınlanmış ağaç kullanması gerekmektedir. Buna ilave olarak, üst yüzey işlemlerinin de doğru ve bilinçli uygulanması halinde hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Kullanılan ahşabın ömrü en fazla ne kadar sürer? Kaç yılda bir değiştirmek gerekiyor?

Ahşabın en önemli özelliği, binlerce türü olmasıdır. Dünyada 20.000'in üzerinde ağaç türü olup, yapılacak işe uygun tür mutlaka bulunmaktadır. Ağaç türleri; renkleri, dokuları, sertlikleri, taşıma kabiliyetleri, dayanıklılıkları, boya tutma kabiliyetleri, kurutulma kolaylıkları, lif düzgünlükleriyle birbirlerinden ayrılırlar. Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Bir kilogram ahşap, bir kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından en yüksek notu yine ahşap alıyor. Kurt ağzı birleşme ve lamine tekniği ile istenilen büyüklüklerde ahşap elde etmekteyiz.

Kullanılan ahşap imalatın yukarıdaki soruların cevaplarında da bahsettiğim gibi ilk başta sert ağaçtan imal edilmiş olması en başta da ağacın yeterli kurulukta olması gerekmektedir. Ağacın doğru şekilde işlenmesi ve zımpara, boya, cilasının tamamlanması gerekmektedir. Bunun haricinde bu imalatların montajının da planlı ve doğru yapılması gerekmektedir. Örneğin; biz altı metre yüksekliğinde cami kapıları imal etmekteyiz. Bu kapının menteşesini bile özel yaptırmaktayız ve montajına da çok dikkat etmekteyiz.

Tüm imalat sürecinin doğru ve planlı bir şekilde teknik detaylandırılması ile birlikte yapılması, montajının da hatasız olması halinde bu imalatları hiçbir şekilde değiştirmek gerekmemektedir, yüzyıllar boyu kullanılabilir. Kullanıcıların yılda bir defa malzemeleri nemli bez ile temizlemeleri ve ahşap koruyucuları üzerine sürmeleri yeterlidir.

Devam eden cami projeleriniz var mı?

Bu yıl devam eden 23 adet cami projemiz var. Normal bir imalathane yılda bir adet cami projesini tamamlamakta bile zorluk çeker. Çünkü her caminin mimarisi farklıdır ve buna bağlı olarak imalatlar de sabit olamaz. Biz 23 adet cami projesini en çok bir yılda tamamlamaktayız. ݝki-üç ay kadarlık bir zaman diliminde üç-dört cami projesini aynı anda tamamlayabilmekteyiz. Eğer bu kadar makineleşmemiş olmasak ve tüm imalat sürecimizi teknik detaylandırma ile planlı ve programlı olarak yapmasak bu mümkün olmazdı.

Uluslararası çalışmalar yapıyor musunuz? En çok hangi ülke ile çalışıyorsunuz?

Uluslararası çalışmalarımız var. En çok Libya, Sudan, Avusturya ve Almanya ile çalışmaktayız. Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızdan siparişler almaktayız, bunun dışında Arap ülkelerinden de siparişler almaktayız. Arap ülkelerinde de çalışmalarımız çok beğeni kazanmaktadır.

Türkiye'deki müslümanların cami dekorasyonuna dair beklentileriyle yurt dışında yaşayan müslümanların beklentileri arasında ne gibi farklılıklar var?

Yabancı ülkelerde yaşayan müslüman cemaat ile Türkiye'deki cemaatin beklentilerindeki en belirgin farklılık, kültürümüzde cami iç ve dış dekorasyonuna daha çok önem verilmesidir. Bu da kültürümüzde ve geçmişimizde de Selçuklu'da ve Osmanlı'da ahşap sanatına verilen önemden kaynaklanmaktadır. Arap ülkelerindeki müşterilerimiz de imalatlarımızı ve uygulamış olduğumuz Selçuklu ve Osmanlı motiflerini gördüklerinde çok beğenmektedirler. Bunlara ilişkin tarafımıza pek çok sipariş vermektedirler. Özellikle firmamızın imal etmekte olduğu kündekari göbekli masif ahşap cami kapılarına ve minber modellerine çok ilgi duymaktadırlar.

Sizin oluşturduğunu alternatifler nelerdir? Örneğin her camiye özel üretim yapabiliyor musunuz?

Ürünlerimiz sabit değildir. Her camiye özel üretim yapılmaktadır. Çünkü her cami farklı bir mimariye sahiptir. Buna bağlı olarak da kapı ölçü ve boyutları, mihrap ve minber de dahil olmak üzere tüm imalatların ebat ve boyları değişmektedir. Motifler ve işlemeler açısından müşterilerimize zengin seçenekler sunuyoruz, fakat müşterilerimizin büyük bir kısmı siparişleri tarafımıza verip gerisini bana bırakmaktadırlar ve imalatlar tamamlandığında da memnuniyet duymaktadırlar. 300’ün üzerinde referansımız vardır, bunu bilen müşterilerimiz bize bu konuda güvenmektedirler.

Camilerde ahşap işçiliğini ahşap sektöründe farklı kılan nedir?

Camilerde kullandığımız malzeme %100 masif ahşaptır. Masif ahşabı işleyerek yılda 25-30 un üzerinde cami projesine imza atmak ve her boyda minber, mihrap, büyük ebatlı cami kapıları imal etmek çok büyük bilgi, yatırım ve emek ister.